Ludwik Stanisław Liciński


Ludwik Stanisław Liciński, urodzony 17 kwietnia 1874 roku w Lubartowie, to postać, która na stałe wpisała się w historię literatury polskiej. Jego życiorys, choć krótki, był bogaty w znaczące osiągnięcia artystyczne. Liciński zmarł 22 kwietnia 1908 roku w Otwocku, ale jego twórczość wciąż budzi zainteresowanie.

Był nie tylko nowelistą, ale także poetą oraz etnografem, co czyniło go osobą wszechstronnie utalentowaną. Jego prace odzwierciedlają głęboką pasję do odkrywania i dokumentowania polskiej kultury oraz tradycji.

Życiorys

Liciński studiował na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz w Warszawie, gdzie aktywnie uczestniczył w pracach Uniwersytetu Latającego. Jego życie zawodowe i osobiste było ściśle związane ze środowiskiem lewicowym. W 1905 roku brał czynny udział w rewolucji, co miało istotny wpływ na jego twórczość. Przyjaźnił się z takimi postaciami jak Janusz Korczak, Zofia Nałkowska, L. Rydygier, Henryk Lukrec oraz Grzegorz Glass.

Na skutek choroby, zmarł na gruźlicę w sanatorium w Otwocku. Swoją przygodę z poezją rozpoczął w 1900 roku, debiutując cyklem wierszy zatytułowanym Z motywów sielskich, które zostały opublikowane w Czytelni dla wszystkich. W jego dorobku literackim możemy znaleźć antyklerykalną powieść Ksiądz Jan Jaskólski z 1908 roku, tom opowiadań Z pamiętnika włóczęgi (1908) oraz nowele Halucynacje (1911).

Publikacje Licińskiego można odnaleźć w takich czasopismach jak „Echa Kieleckie”, „Głos”, „Wisła” czy „Myśli Niepodległej”, a także w prasie związanej z SDKPiL. W 1905 roku ogłosił pracę etnograficzną dotycząca powiatu lubartowskiego. W jego twórczości można zauważyć wpływy ekspresjonizmu oraz elementy anarchizmu w warstwie ideowej. Liciński był krytykiem zastanego społecznego porządku, przedstawiając naturalistyczne opisy życia lumpenproletariatu, konfrontując je z mieszczańskimi wartościami filistrów.

Niepublikowane dotąd wiersze Licińskiego zostały opracowane przez Marlenę Sęczek w „Pamiętniku Literackim”. Wspomnienia o nim sporządził Kazimierz Bukowski, który napisał w swoich refleksjach:

Jak bezdomny włóczęga, słonecznych światów pan i marzyciel, szedł Liciński kamienistą drogą znojnej pielgrzymki po polskim świecie, tym zapomnianym przez literaturę błyszczących salonów, pachnących buduarów, obłudnej inteligencyi. Zbierał kwiaty po bagniskach życia. A przecież te kwiaty mają woń tajemniczą przyszłości, siłę niepokonanego czaru życia.
Wielkim twórcą nie był Liciński. Jego dorobek artystyczny to mała wiązanka tych kwiatów bagiennych. Ale mają one siłę i moc trwania. Nie uwiędną, lecz śnić będą wieczną wiosnę.

Przypisy

  1. Joanna Olczak-Ronikier, Korczak, Próba biografii, W.A.B., Warszawa, 2011.
  2. M. Pawlina-Meducka, Życie kulturalne w XIX wieku, w: Kielce przez stulecia, red. nacz. J. Główka, Kielce 2014 r., s. 243.
  3. Marlena Sęczek, Nieznane wiersze Licińskiego, „Pamiętnik Literacki” 1/2008 r.
  4. Paweł Próchniak, 2001, Sen nożownika. O twórczości Ludwika Stanisława Licinskiego. Wydawnictwo Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, 202 strony.
  5. Ludwik Stanisław Liciński, Ksiądz Jan Jaskólski, wyd. 1908 [online], polona.pl [dostęp 02.05.2018 r.]
  6. Ludwik Stanisław Liciński, Z pamiętnika włóczęgi, wyd. 1908 [online], polona.pl [dostęp 02.05.2018 r.]
  7. Ludwik Stanisław Liciński, Halucynacje, wyd. 1911 [online], polona.pl [dostęp 02.05.2018 r.]
  8. Kazimierz Bukowski, Sylwetki. Studya z literatury i sztuki, Lwów 1914 r., s. 48.

Oceń: Ludwik Stanisław Liciński

Średnia ocena:4.69 Liczba ocen:21